Štandard Plemena

Štandard Plemena
Informácie o štandarde plemena Argentínska Doga
 
Dogo argentino - Argentínska doga
Pôvod: Argentína
Dátum vydania platného štandardu: 1. 12. 1989
Klasifikácia FCI: 2. skupina pinče a bradáče, molosy, švajčiarske salašnícke psy a ďalšie plemená. Sekcia 2.1 dogovité, bez skúšky.
Hlava: je masívna, vypuklá spredu dozadu a z bokov, aj pri pohľade zhora pre výrazné žuvacie salstvo. Výbežok medzitemennej kosti nesmie vyčnievať, mohutné svalstvo na šiji ho musí úplne zakrývať, čo vytvára ľahko vyklenutý prechod od hlavy do krku.
Tvárová časť: rovnakej dĺžky ako temeno, t.j. myslená línia spájajúca kútiky očí je rovnako vzdialená od výbežku medzitemennej kosti aj od ňucháča.
Čeluste, chrup: dobre k sebe pasujúce čeľuste bez znetvorenín, silné, s veľkými, dobre do čeľustí vsadenými zubami.
Pysky: pevne priliehajú, s voľnými, čierno pigmentovanými okrajmi.
Ňucháč: čierny, mierne zodvihnutý, nosné dierky dobre otvorené.
Oči: tmavé alebo orieškové. Okraje viečok čierne, alebo zosvetlené, vzdialenosť medzi očami musí byť veľká. Pohľad je živý a inteligentný, ale aj prenikavý a pevný.
Uši: nasadené vysoko na hlave, napoly alebo celkom vztýčené, trojuholníkového tvaru, mali by byť kupírované.
Krk: silný, klenutý, pekne formovaný, s veľmi hrubým lalokom, so záhybmi ako má mastif, doga z Bordeaux a buldog, nemá mať suchý krk ako bulteriér.
Hruď, hrudník: je široký a hlboký, poskytuje dosť miesta pre veľké pľúca. Spredu a zboku musí hrudník svojim najhlbším miestom dosahovať pod lakte.
Plecia: veľmi silné, s plasticky vystupujúcim svalstvom. Vysoký kohútik, plecia dobre zauhlené.
Predné končatiny: rovné, paralelné, s krátkymi, uzavretými prstami.
Horná línia: najvyššia je v kohútiku, ku krížom mierne klesá.
Bedrá: dobre vyplnené svalstvom.
Zadné končatiny: veľmi svalnaté stehná, krátke podpätia, dobre uzavreté prsty, bez vlčích pazúrikov. Primerane zauhlené.
Chvost: dlhý a silný, ale nesiaha pod päty, nesený spustený. Pri práci je zdvihnutý a pohybuje sa zboka nabok ako pri priateľskom zdravení.
Osrstenie, farba: krátka tvrdá a lesklá srsť, čisto biela. Škvrna akejkoľvek veľkosti musí ako atavizmus viesť k diskvalifikácii, pokiaľ sa vyskytuje za ušami na krku alebo na zbytku tela. Pigmentové škvrny na koži sú chybou, ale nevedú k diskvalifikácii.
Veľkosť, hmotnosť: výška v kohútiku: od 60 do 65 cm.
Hmotnosť: od 40 do 45 kg.
Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
 
Diskvalifikačné chyby: svetlomodré alebo rôznofarebné oči, hluchota, škvrny na srsti, svetlý alebo škvrnitý ňucháč, predhryz alebo podhryz, silno ovisnuté pysky, chrtovitá (príliš dlhá) hlava, dlhé uši. Výška menšia ako 60 cm, viac ako jedna škvrna na hlave, deformáce. Vlčie pazúriky nie sú vítané, ale nevedú k diskvalifikácii.
Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
 
Zdroj SKJ